Paleo vs keto dieta

Hojně diskutovaným tématem je paleo vs keto. Keto dieta je celosvětově populární díky svým pozitivním účinkům na hubnutí. Pokud ale znáte paleo dietu, víte, že i ta je skvělou volbou nejen na hubnutí, ale také pro optimalizaci zdraví. V čem jsou si keto a paleo podobné? V čem se naopak liší? A která bude vhodná právě pro vás?

Jaký je rozdíl mezi dietami paleo a keto?

Dnes byste těžko četli časopis o zdraví nebo přišli do posilovny, aniž byste neslyšeli něco o paleo a ketogenní stravě. Mnoho lidí tyto diety dodržuje, protože chtějí zhubnout nebo zlepšit své celkové zdraví. Protože jsou obě diety tak populární, možná vás zajímá, jak se liší.

Zde je podrobné srovnání paleo vs keto diety.

Co je to paleo dieta?

Paleo dieta, někdy označovaná jako „jeskynní strava“ či paleolitická strava, je založena na principu konzumace potravin, které byly k dispozici našim předkům, když se lidská rasa vyvíjela, což má mít za následek optimální zdraví.

Jednou ze základních teorií paleo diety je, že moderní potravinové systémy, technologie výroby a zpracování potravin poškozují lidské zdraví. Pokud tedy upravíte svůj stravovací styl tak, aby napodoboval jídelníček paleolitického lovce a sběrače, lépe podpoříte přirozenou biologickou funkci vašeho těla a zlepšíte nejen trávení, ale i celkové zdraví.

Paleo dieta vylučuje obiloviny, luštěniny, zpracovaný cukr a většinu mléčných výrobků.

Mezi hlavní potraviny povolené v paleo stravě patří:

  • Maso a ryby
  • Vejce
  • Ořechy a semena
  • Ovoce
  • Zelenina - kromě kukuřice, což je vlastně zrno
  • Vybrané tuky a oleje, jako je kokosový olej, olivový olej, avokádový olej, sádlo, lůj, ghí / máslo
  • Minimálně zpracovaná sladidla, včetně surového medu, javorového sirupu, kokosového cukru, surové stévie

Paleo ale pro většinu lidí není jen o stravě. V rámci paleo filozofie se také silně zaměřujeme na praktiky životního stylu, dopad výběru potravin na životní prostředí a celkovou tělesnou pohodu.

Co je to keto dieta?

Většina tkání v lidském těle dává přednost využívání glukózy ze sacharidů jako zdroj energie. Ketóza je potom metabolický stav, ve kterém tělo používá místo sacharidů k ​​vytvoření energie tuky, které zajistí potřebné kalorie k výkonu jeho normálních funkcí.

Keto nebo ketogenní dieta si klade za cíl vyvolat ketózu, a to pomocí vypočítané úpravy makroživin, zejména omezení sacharidů.

Rozdělení makronutrientů v keto dietě tedy vypadá asi takto:

  • Tuky: 65-90%
  • Bílkoviny: 10-30%
  • Sacharidy: méně než 5%

Ve srovnání se „standardní“ stravou se distribuce makroživin v keto dietě významně posunula ve prospěch tuku, s nízkým obsahem bílkovin a velmi malým množstvím sacharidů.

Účelem dosažení ketózy pomocí tohoto dietního plánu je vyvolat metabolické odbourávání tuků v těle. Je proto nezbytně nutné přísně kontrolovat příjem makronutrientů, protože jinak riskujete, že svůj metabolismus z ketózy “vyhodíte”.

Jedním z hlavních důvodů, proč si keto dieta získala v poslední době popularitu, je její potenciál pomoci vám zhubnout a zlepšit kontrolu hladiny cukru v krvi.

Paleo a keto diety mají mnoho společného

I když jsou na první pohled tak odlišné, paleo a keto diety mají mnoho společných vlastností. Níže uvádíme některé z hlavních myšlenek, které mají tyto diety společné.

1. Obě zdůrazňují celistvé potraviny

Paleo i keto dietní plány se spoléhají na celostní potraviny jako na zdroje živin. Celostní potravina je taková, která prošla minimálním zpracováním, než se dostala na talíř.

Keto i paleo dieta doporučují vyloučit z jídelníčku všechny ultra zpracované potraviny a nahradit je celými potravinami, jako je čerstvá zelenina, některé ovoce, maso, ryby a ořechy. Zvláště patrné je vyloučení zpracovaných tuků, olejů a sladidel, jak v paleo tak i keto „knihách pravidel“.

2. Obě vylučují obiloviny a luštěniny

Paleo a keto dieta z různých důvodů silně odrazují od konzumace obilovin a luštěnin. Pro vyznavače paleo je tato eliminace do značné míry založena na skutečnosti, že obiloviny a luštěniny nebyly pravděpodobně součástí rané lidské stravy, a navíc obsahují antinutriční látky.

Antinutriční látky jsou sloučeniny, jako jsou lektiny a fytáty, které lze nalézt v některých rostlinných potravinách. Narušují schopnost těla vstřebávat minerály a další živiny a při konzumaci ve velkém množství mohou způsobit trávicí potíže. Na druhou stranu výzkum naznačuje, že konzumace potravin s těmito sloučeninami může mít také výhody, někteří lidé tvrdí, že tyto složky mají antioxidační a další pozitivní účinky.

Keto dieta také vylučuje obiloviny a většinu luštěnin, ale je to kvůli jejich vysokému obsahu sacharidů.

Obiloviny a luštěniny přispívají do stravy významným množstvím sacharidů. Pokud je budete jíst při dodržování keto diety, riskujete, že své tělo vyřadíte z ketózy.

3. Obě vylučují přidaný cukr

Keto a paleo diety silně odrazují od přijímání přidaných cukrů. U obou dietních plánů to do značné míry spadá pod jejich společnou misi vyhýbat se silně zpracovaným potravinám obecně.

Paleo dieta je však u tohoto pravidla o něco shovívavější, protože stále povoluje nerafinované zdroje cukru, jako je med a javorový sirup.

Keto naproti tomu nepovoluje žádné zdroje přidaného cukru, rafinované či nikoli, kvůli vysokému obsahu sacharidů v těchto potravinách.

4. Obě zdůrazňují zdravé tuky

V souladu se společným cílem dosáhnout optimálního zdraví podporuje paleo i keto dieta příjem nerafinovaných zdravých tuků.

Obě diety také doporučují mírné až liberální množství vybraných olejů, jako jsou olivové a avokádové oleje, stejně jako ořechy, semena a ryby. Je známo, že tyto potraviny prospívají zdraví srdce díky obsahu poly- a mononenasycených tuků.

Obě diety také odrazují od používání silně zpracovaných tuků, jako jsou trans-tuky, které jsou při pravidelné konzumaci škodlivé pro zdraví.

Keto klade velký důraz na tuk obecně, protože je základním kamenem celé stravy. Paleo, i když většinou nespoléhá na ketózu, používá toto doporučení k podpoře celkového zdraví.

5. Obě mohou být účinné při hubnutí

Jedním z hlavních důvodů popularity keto a paleo diety je představa, že budou podporovat hubnutí. Bohužel neexistuje vědecký důkaz, jak účinné jsou tyto diety pro dlouhodobé hubnutí. Některé krátkodobé výzkumy jsou však slibné.

Malá studie postmenopauzálních obézních žen po paleo dietě prokázala úbytek hmotnosti 9% po šesti měsících a úbytek 10,6% po 12 měsících. U 24měsíční známky nebyla pozorována žádná další významná změna hmotnosti (4).

Může to být proto, že vysoký příjem tuku obvykle vede ke snížení chuti k jídlu a ke snížení celkové spotřeby kalorií. Může se také stát, že proces ketózy vede k účinnější eliminaci tukových zásob těla.

Paleo vs keto: Rozdíly mezi paleo a keto dietou

Paleo se více zaměřuje na ideologii, zatímco keto se zaměřuje na makroživiny. Jedním z klíčových rozdílů mezi paleo a keto dietou jsou jejich poselství.

Paleo dieta klade velký důraz na výběr životního stylu nad rámec samotné stravy. Výslovně podporuje specifický styl cvičení a všímavost při každodenních činnostech, které doprovázejí stravovací režim.

Jedním z hlavních pilířů paleo životního stylu je začlenění krátkých, intenzivních intervalů cvičení do vaší rutiny. Předpokládá se, že tento styl fyzické aktivity snižuje stres, který může doprovázet delší tréninky. Mezi další metody snižování stresu podporované paleo dietou patří jóga a meditace.

Ve spojení s dietou jsou tyto praktiky životního stylu určeny k podpoře celkové pohody těla a mysli, vedoucí k lepšímu celkovému zdraví.

I když je paleo dietní režim velmi specifický, vůbec neklade žádný důraz na makroživiny. Máte povoleno jíst tolik bílkovin, tuků a sacharidů, kolik jen chcete, pokud jste je vybrali ze seznamu „povolených“ potravin.

Keto naproti tomu nemá přidruženou složku ideologie ani životního stylu. I když podporuje výběr zdravých zdrojů potravy, hlavním zaměřením je distribuce makroživin. Jakékoli další změny životního stylu spolu s keto dietou jsou na jednotlivci a nejsou součástí samotného dietního režimu.

Paleo umožňuje sacharidy z celistvých potravin.

Ačkoli paleo omezuje některé zdroje sacharidů, nemusí to být nutně nízkosacharidová strava, jakou je keto dieta.

Vzhledem k tomu, že paleo nezdůrazňuje makroživiny, mohla by vaše strava teoreticky obsahovat velmi vysoké množství sacharidů, v závislosti na tom, které potraviny se rozhodnete jíst v rámci stanovených parametrů.

Protože obilniny, rafinované cukry a luštěniny nejsou povoleny, zdroje sacharidů v paleo stravě jsou poněkud omezené, ale nejsou vyloučeny. Paleo stále umožňuje sacharidy ze skupin celých potravin, jako je ovoce, zelenina a nerafinovaná sladidla.

Naopak keto dieta omezuje všechny zdroje bohaté na sacharidy, včetně škrobové zeleniny, většiny ovoce, obilovin, sladidel a luštěnin.

Vzhledem k tomu, že celkový příjem sacharidů musí zůstat pod určitou hranicí, aby se udržela ketóza, mnoho potravin s vysokým obsahem sacharidů, bez ohledu na jejich zdroj, se do keto diety jednoduše nehodí.

Keto povoluje mléčné výrobky a některá sójová jídla

Keto povoluje - vlastně dokonce povzbuzuje - jíst mnoho mléčných výrobků. Neslazené mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku ve formě smetany, másla, tvarohu a plnotučného jogurtu jsou základem mnoha ketogenních dietních plánů.

Jiné mléčné výrobky, jako je zmrzlina, jsou v keto dietě zakázány, ale je to většinou kvůli jejich nízkému poměru tuků a sacharidů a vyššímu poměru cukrů.

Sójové potraviny jako tofu, tempeh a sójové boby jsou v keto dietě povoleny, pokud spadají do vámi specifikovaného přidělení makroživin. Sójové mléko se však obvykle nedoporučuje.

Paleo naproti tomu nedovoluje sóju a omezuje téměř všechny mléčné výrobky. Paleo neumožňuje jíst žádné sójové výrobky, protože spadají do kategorie luštěnin.

Povoleným mléčným výrobkem v paleo stravě je máslo pocházející od krav z pastvin. V paleo komunitě však panují určité neshody ohledně toho, zda je tento přírůstek do paleo jídelníčku skutečně v souladu s paleo ideologií.

Paleo vs keto: Závěr

Paleo i keto dieta mají potenciál být zdravé, ale paleo pravděpodobně nabídne širší škálu výživových možností. Keto může být obtížné udržovat a někteří lidé jej nemusí dobře snášet.

Ketogenní strava se vyznačuje vysokým obsahem tuků a velmi nízkým obsahem sacharidů. Může být účinná při hubnutí a pro lepší kontrolu hladiny cukru v krvi.

Paleo dieta klade důraz na konzumaci celistvých potravin, o nichž se předpokládalo, že jsou k dispozici lidem v paleolitu. Rovněž podporuje cvičení a další wellness praktiky.

Obě diety mají potenciál pozitivně ovlivnit vaše zdraví, pokud jsou správně naplánovány.

Dlouhodobý výzkum týkající se bezpečnosti a účinnosti těchto dietních plánů však chybí a je obtížné dodržovat některá omezení.

Pro většinu lidí je paleo dieta lepší volbou, protože má větší flexibilitu při výběru jídla než keto, což usnadňuje dlouhodobou údržbu.

Nakonec ale pro vás vždy bude lepší ta dieta, která pro vás dlouhodobě funguje a přináší vám výsledky, které chcete.

usercartmagnifiercross