Paleo versus jiné diety

Zdá se, že se snad každý rok zavádí nový "zázračný" způsob stravování, je to až k zbláznění. Většina z nich jsou ale jen módní výstřelky, které mizí téměř stejně rychle, jako dorazily. Některé, jako například paleo dieta, jsou však založené na vědě a stále více je u nich zkoumána a prokazována jejich účinnost. V této části se zaměříme na srovnání paleo diety s jinými populárními dietami.

Paleo versus jiné diety

Srovnání paleo diety a Whole 30

Dieta Whole 30 dostala své jméno proto, že lidé, kteří ji dodržují, se zavazují dodržovat pravidla po dobu 30 dnů. Je extrémně podobná paleo dietě, ale dovoluje několik nepaleo potravin: ghí (přepuštěné máslo), ovocné šťávy, zelené fazole, hrášek, ocet (nikoli však sladový), kokosové aminos (náhražka sójové omáčky z čerstvé mízy květů kokosovníku) a sůl.

Srovnání mezi Paleo, Keto a jinými nízkosacharidovými dietami

Keto dieta je jakákoli dieta, která uvádí tělo do ketózy, metabolického stavu charakterizovaného zvýšenou hladinou ketonových těles v krvi nebo moči. Toho je dosaženo konzumací 50 gramů sacharidů nebo méně denně. Pravidelná krátkodobá ketóza může být součástí paleo diety, ale jako dlouhodobou strategii ji pro paleo stravování nedoporučujeme. Lidé se kvůli hubnutí často obracejí na nízkosacharidové diety jako je keto dieta, z dlouhodobého hlediska ale nejsou vhodné pro každého.

Srovnání mezi Paleo a Intermittent Fasting

Přerušovaný a částečný půst může zlepšit zdraví a fyzický výkon. Z evolučního hlediska naši paleolitičtí předkové pravděpodobně obdobím půstu kvůli nedostatku loveckých úspěchů procházeli často. Mezi výhody přerušovaného hladovění patří lepší kontrola tělesné hmotnosti, dlouhověkost, zdraví mozku, zlepšený krevní tlak, lepší kontrola glukózy a potenciálně lepší vytrvalost.

Srovnání mezi paleo a rostlinnou stravou

Rostlinná strava nemusí být nutně vegetariánská strava, ale je založena na omezení nebo vyloučení potravin živočišného původu. Od paleo diety se liší tím, že obsahuje značné množství obilovin a luštěnin a má jen minimální spotřebu živočišných bílkovin.

Obiloviny se do Evropy rozšířily až před 7000 lety. Většina rostlin obsahuje toxiny, které je mají chránit před snědením. Na toxiny v rostlinách, které jíme už milion let, si naše těla zvykla, ale 7000 let není dostatek času, aby se naše těla evolučně přizpůsobila toxinům (především lepku a lektinu) v obilninách. Příznaky můžou být zprvu malé – jako nadýmání – nebo horší, jako průjem, ale může nastat i vážné poškození vnitřních orgánů.

A co je špatného na luštěninách, o kterých vám vždycky tvrdili, jak jsou zdravé? Obsahují totiž kyselinu fytovou, která je sporná. Znemožňuje totiž vstřebávání živin z jídla, které ji obsahuje. Na druhou stranu má kyselina fytová i antioxidační, a tudíž prospěšné účinky. Ve výsledku tedy záleží na dávkování. I ořechy tuto látku obsahují, ale v malém množství nám může být prospěšná. Problém je, když je jí hodně – tedy když je na luštěninách založený celý pokrm, což většinou je. Proto paleo dieta nedoporučuje jíst čočkovou polévku, hummus nebo kovbojské fazole. Nutriční hodnota takového jídla je potom mizivá.

usercartmagnifiercross