Paleo tipy: jaký typ paleo diety bude přesně pro vás?

V dnešním článku vám předáme užitečné paleo tipy. Základním předpokladem pro paleo dietu je vyřazení všech průmyslově vyrobených a zpracovaných potravin, polotovarů, ale také obilovin, mléčných výrobků a luštěnin z jídelního lístku. Zastánci a propagátoři této diety tvrdí, že lidské tělo ještě evolučně není připraveno na trávení zemědělských produktů, a tak tyto výrobky při paleo dietě nejsou dovoleny.

Na každou dietu je ale dobré nahlížet s rozumem, a ne každý potřebuje být příliš ortodoxní (netrpíte-li však zdravotními potížemi, poté je situace zpravidla jiná).

Protože i zde platí, že jsme každý originál, a tudíž není možné, aby na nás na všechny stejně působilo to či ono a je jedno, jestli je to strava, fyzická námaha nebo náboženství. V tomto případě je podstatné si uvědomit, že pokud budeme přistupovat k jakékoliv dietě jako ke svému životnímu stylu, bude stejně pozitivně reagovat i naše tělo. Pokud nebudeme o tom, co děláme, na 100% přesvědčení, budeme se trápit a výsledky se sice dostaví, ale pod tlakem a ve stresu, a tudíž je obrovské riziko tolik proklamovaného jojo efektu.

Cokoliv budeme dělat proto, že musíme, bude mít jen poloviční účinek oproti tomu, co budeme dělat z přesvědčení, že to dělat chceme.

Paleo tipy: Vyzkoušejte různé typy paleo diety!

Každá dieta mívá i své variace. To platí i pro paleo dietu, která je ve své základní verzi velmi jasná a striktní. Pokud by vám však nevyhovovala ve své původní podobě, máte na výběr z jejích více typů. Stačí si přečíst naše následující paleo tipy.

Jedním z našich tipů je přizpůsobit si dietní program nejen svému cíli, který nemusí být vždy jen úbytek váhy, ale přizpůsobit si jej svým možnostem a potřebám. Základním kamenem úspěchu je začít a chtít. To vás povede i k tomu být na sebe přísní, aniž by to pro vás nutně muselo znamenat trestání sebe sama.

Klasická paleo dieta

Paleo dieta ve své základní verzi je založena na konzumaci zdravých tuků, masa, vajec, zeleniny a ovoce. Nejíte tedy žádné luštěniny, obiloviny, rostlinné tuky, brambory, rýži ani mléčné výrobky.

Autoimunitní paleo dieta

Tato verze je určena lidem trpícím autoimunitními onemocněními, ze stravy je kvůli alergenům vyloučených i několik potravin, které klasická paleo dieta povoluje – například vejce, papriky či ořechy.

Laktózová paleo dieta

Tento volnější druh paleo diety povoluje konzumaci mléčných produktů, ale pouze těch, které mají vysoký obsah tuku. Měly by to být kvalitní výrobky z mléka krav, ovcí či koz z volného chovu. Vhodné jsou tvrdé vyzrálé sýry, dále fermentované mléčné výrobky, jako je smetana, jogurt, kefír či acidofilní mléko.

Sladké paleo

Při této paleo dietě najdete v receptech i dezerty. V kuchyni tedy můžete v omezeném množství používat přírodní sladidla jako je med či javorový sirup.

Škrobové paleo

Tato forma stravování je založena na myšlence, že by živočišné složky měly být v jídelníčku zastoupeny ve stejné míře jako složky rostlinné. Můžete tedy jíst takzvané bezpečné škroby, které jsou podle této diety pro člověka a jeho energetické potřeby nezbytné. K těmto škrobům patří brambory a rýže.

Naše paleo tipy závěrem:

V každém oboru lidské činnosti platí, že v jednoduchosti je krása. Proto i pokud se rozhodnete začít s jakoukoliv dietou, třeba paleo, důležité je začít a držet se základních principů v té nejprostší formě. Až dokud vám tyto změněné návyky nepřijdou samozřejmé a automatické. Teprve až se s touto změnou budete cítit komfortně a všechny změny přijmete za své, teprve tehdy kombinujte a zkoušejte, experimentujte.

Mnoho lidí zkouší a experimentuje hned od začátku, aniž by si zažili základní principy ve změně stravování a přísunu a výdaji kalorií a pak vlastně ani netuší, co a jak na ně opravdu působí a hrozí, že se snáz dopustí chyb. Ty potom povedou ke ztrátě kýženého efektu, skepsi a recidivě.
Jednoduše: „Neblázněte, nepřehánějte a příliš nekombinujte“. Najděte si tu verzi paleo diety, která bude vyhovovat jak vašemu zdraví, tak vašemu životnímu stylu.

usercartmagnifiercross