Paleo snídaně

Paleo dieta se zaměřuje na nezpracované a převážně celistvé potraviny a vyhýbá se obilninám a mléčným výrobkům. To ale neznamená, že vaše paleo snídaně nemohou mít vysoký obsah vlákniny a živin. Mohou vám dát zdravé tuky z ořechů a semínek, vitamíny, minerály a vlákninu z ovoce a zeleniny a bílkoviny prostřednictvím vajec a masa. Pokud chcete, aby váš den začal skvěle, vsaďte na paleo pokrmy plné živin.

Vybírejte z obvyklých paleo potravin, nebo buďte kreativní a přetvořte si své oblíbené snídaně do paleo verze. Každé jídlo má zdravější variantu!

Snídaně může být kvůli několika faktorům obtížná. Pokud ráno nestíháte, nestresujte se - ukazuje se totiž, že snídaně vážně není „nejdůležitějším jídlem dne“, jak se dříve horlivě tvrdilo. Je to zkrátka první jídlo, které konzumujeme po celonočním hladovění, ale je to také šance začít den správnou nohou.

V dnešní době jsme si o snídani vypěstovali představu, že je to jakási “cukrová bomba”. Cereálie, rohlíky s marmeládou, koblihy, koláče… Kdo ale říká, že je to takhle správně? Vůbec to takhle být nemusí. V rámci paleo stravování musíme o jídle více přemýšlet, a tak nám dochází, že cukry a prázdné kalorie nebudou tím nejlepším startem dne. Snídat jde i lépe.

Pokud jde o sacharidy, snídaně je pravděpodobně nejlepší příležitostí, jak si s nimi trochu užít. Po nočním spánku jsou zásoby glykogenu ve vašich svalech nízké nebo téměř prázdné a sacharidy, které ráno sníte, je doplní. Samozřejmě to ale neznamená, že je dobrým nápadem zapít snídani ještě velkou sklenicí ovocného džusu, to už by bylo příliš. Kromě toho je také dobré přijmout se snídaní porci kvalitních bílkovin, protože bílkoviny ráno pomáhají dodat energii, udržet vás déle syté a pokud je to vaším cílem, pomáhají vám zhubnout.

Jaké potraviny zahrnout do paleo snídaně?

Vejce

Vejce jsou klasickou volbou pro snídani ve spoustě zemí, a to nejen v rámci paleo stravování. Žloutky jsou nabité živinami a vejce jako celek jsou levným zdrojem kvalitních bílkovin. Míchaná, vařená, pošírovaná, pečená, omelety, vaječný salát s domácí paleo majonézou nebo prostě vejce usmažená na pánvi - rozhodně je z čeho vybírat. Ačkoliv existuje tolik způsobů, můžou se vejce začít opakovat a přejíst. Trik, který vaši snídani udrží zajímavou, je připravit je různými způsoby a s různými přísadami a kořením.

U omelet si můžete dělat téměř cokoli chcete a popustit tak uzdu své fantazii. Přihoďte do nich jakoukoli zeleninu, kterou máte k dispozici. Kombinace šunka, slanina a špenát je klasika, která nezklame.

Paleo snídaně #1: Slanina a vejce

Anglickou a americkou klasickou snídani ze slaniny a vajec si můžete vychutnat v rámci paleo stravování také bez viny. Vyberte si nejlépe bio vejce z volného chovu, stejně tak pečlivě vybírejte slaninu - tu bez cukru, pocházející z vepřů chovaných na farmě nebo v co nejlepších podmínkách. Nejprve opečte slaninu, poté můžete smažit vejce ve vypečeném slaninovém tuku, který vám zůstal na pánvi.

Kus ovoce nebo ovocný koktejl

Pokud ráno naprosto neodkladně potřebujete své sacharidy, žádný problém! Jednoduše si dejte kousek ovoce nebo ovocný koktejl. Bobulové ovoce je chuťově vynikající a díky vysokému obsahu antioxidantů také tou nejlepší volbou, pokud jde o ovoce. Jestliže dobře snášíte smetanu můžete si čas od času trochu čerstvé farmářské smetany dopřát.

Smoothies jsou snadné a rychlé. Můžete si je navíc vzít s sebou a vypít je v autě, pokud jste ve spěchu. Jako základ použijte pár kostek ledu a k nim přidejte nějaké ovoce a ořechové máslo, nebo použijte jako základ kokosové mléko pro extra bohatou a sytou snídani.

Snídaňové saláty

Netypická paleo snídaně - těm, kteří nemají rádi těžkou snídani, bude stačit jednoduchý čerstvý salát! Před večerem si můžete připravit velkou misku se svým oblíbeným salátem, která bude na vás ráno čekat. Můžete přidat přísady jako jsou ořechy, olivy nebo avokádo, které vám zajistí příjemnou chuť a dodají zdravé tuky. Jednoduchá zálivka vinaigrette z olivového oleje a citronové šťávy bude jako topping nepřekonatelná.

Zbytky a večeře

Kdo říká, že si ráno nemůžete užít zbytky z předešlého dne? Nezáleží na tom, jestli se jedná o velký steak, pečené kuře, smažené nebo dušené maso. Pokud na to máte chuť, dejte si to klidně k snídani. Zapomeňte, že to není klasické “snídaňové jídlo”. Ve skutečnosti mnoho lidí zjistí, večeře ke snídani je nejjednodušším způsobem, jak udělat z ranního jídla samozřejmost. Zde jsou dvě možnosti, které poslouží jako skvělá snídaně i večeře: toskánská kuřecí pánev s cuketou a slaninou či slaný koláč ze sladkých brambor se slaninou.

Bonusová možnost paleo snídaně: Půst

Nikdo vás nenutí okamžitě ukončovat svůj noční půst. Pokud nemáte na jídlo chuť a necítíte hlad, nemusíte hned po ránu jíst. Koneckonců, delší období půstu byla součástí lidské evoluce po velmi, velmi dlouhou dobu. Jako druh bychom ani nepřežili tak dlouho, kdyby naše těla nenašla způsob, jak optimalizovat období půstu. Ve skutečnosti může občasné hladování pomoci snížit produkci inzulínu a zvýšit citlivost na něj, což vám pomůže žít delším a štíhlejším životem.

usercartmagnifiercross