Paleo dieta a pravidlo 85:15

V rámci paleo stravování věříme v přístup 85:15. To znamená, že doporučujeme konzumovat 85% vašich kalorií čistě z paleo potravin a zbylých 15% kalorií z “nepaleo” potravin, které vám chutnají. U většiny lidí bude mít totiž tento moderní přístup velké zdravotní přínosy.

Pravidlo 85:15

Pokud kategorizujeme současné potraviny jako paleo nebo nepaleo, zjistíme, že obecná strava obsahuje pouhých 15% kalorií z paleo potravin, tedy z nezpracovaných přírodních surovin bohatých na živiny. S ohledem na výhody konzumace paleo potravin bude mít přechod z 15% paleo na pravý opak – tedy na 85% paleo potravin a 15% nepaleo potravin - obrovský přínos pro vaše zdraví, i když to nebude 100% „čistá“ paleo strava.

I když se někteří lidé mohou pokusit jíst 100% paleo dietu, pokud nemáte zdravotní problémy, které to doporučují, ani vám nedoporučujeme, abyste se při prvním zahájení paleo diety snažili být až příliš přísní. Mohlo by vás to odrazovat a vést až k tomu, že přestanete úplně a vrátíte se ke svým starým návykům.

Pokud jde o pojetí paleo stravy, může existovat také značná variabilita. Někteří lidé mohou dosáhnout svých cílů přístupem 70:30, zatímco jiní potřebují přístup 90:10.

Pokud tedy začnete více zvolna a neuvidíte výsledky, které jste od přijetí paleo diety očekávali, možná budete muset být přísnější a zvýšit svůj poměr paleo potravin k nepaleo potravinám.

Autoimunitní pacienti například prokázali, že k udržení remise od jejich onemocnění je často vyžadována 100% shoda. Každý z nás může zvážit dodržování přísného stravovacího plánu paleo diety po dobu 7 až 14 dnů, několikrát ročně, aby si udržel optimální zdraví.

I jídelníček v poměru 85:15 může znít restriktivně. Koneckonců to nenechává příliš velký prostor pro jídla, která vám vždy chutnala a byli jste je zvyklí jíst. Jíst stylem 85:15 však většinou postupem času vede ke změně chutí. Tato změna nejen usnadňuje, ale v mnoha případech i díky nové preferenci vede ke zvýšení množství paleo potravin, které konzumujeme.

Pro většinu z nás je dodržování tohoto poměru 85:15 dostatečné pro zlepšení zdraví a zároveň umožňuje tělu se bez následků vypořádat s negativními účinky těch 15% nepaleo potravin. Ve skutečnosti může konzumace malého množství nepaleo potravin tělu dokonce pomoci udržovat fyziologické mechanismy potřebné pro zacházení s méně zdravými potravinami obsahujícími živiny!

TIP: Pokud chcete jíst paleo dietu stylem 85:15, nebojte se při jídle v restauraci požádat o změny v menu. Zdravý zdroj bílkovin je v menu často nabízen k nepaleo přílohám, jako jsou brambory nebo těstoviny. Žádost o nahrazení těchto položek zdravou paleo zeleninou je skvělým způsobem, jak si udržet svých 85% paleo potravin. Tyto drobné úpravy jídel se časem nasčítají. Takže i pro lidi, kteří hodně jedí mimo domov lze jejich stravu podle šablony paleo diety výrazně zlepšit.

Paleo dieta je často kritizována za to, že je nereálná nebo příliš obtížně následovatelná. Šablona 85:15 však nejen že její realizaci umožňuje doma či při jídle mimo domov, ale věříme, že je to i velká část toho, co ji dělá tak populární.

 

usercartmagnifiercross