Základní principy a výhody paleo diety

Paleo dieta si celosvětově získává čím dál více příznivců. Je to totiž strava, na kterou je lidský organismus fyziologicky nejlépe přizpůsoben. Jinými slovy, když jíte paleo dietu, jíte optimální potraviny pro své tělo. Jíte podle toho, jak je to naprogramované do vaší DNA. Jaké jsou tedy základní principy paleo diety? Jaké jsou výhody paleo diety?

Paleo je strava našich předků lovců a sběračů. Zahrnuje základní potraviny konzumované každým člověkem od našich prvopočátků před více než milionem let, až do vynálezu zemědělství před nedávnými 10 000 lety. Mnoho potravin, které naši předkové konzumovali, již samozřejmě neexistuje. Proto moderní paleo dieta napodobuje potraviny, které bychom v minulosti konzumovali. Tím se můžeme dostat ke kvalitní stravě nezfalšované moderními zemědělskými metodami, chovem zvířat a průmyslovým zpracováním, tedy metodami, které existují v poměru k rozsahu lidské evoluce jen velmi krátkou dobu.

Paleo dieta byla stvořena přírodou. Zpopularizoval ji Dr. Loren Cordain, (Loren Cordain, Ph.D. | The Paleo Diet®) který během posledních tří desetiletí spolu s mnoha svými kolegy z oblasti medicíny, výživy a antropologie, jako jsou Boyd Eaton a Stefan Lindeberg, odhalili vědecké poznatky, které jsou základem stravy dodnes.

Když porovnáme paleo dietu s moderní stravou, rozdíly jsou značné. Velká část potravin typických pro moderní stravu byla zavedena pouze za posledních 100 až 200 let. To zahrnuje rostlinné oleje, rafinovaný cukr a zpracované potraviny. Např. rafinovaná mouka se objevila až po vynálezu ocelových válcových mlýnů na konci 19. století. Ve skutečnosti tedy bylo 70% moderních potravin zavedeno až v posledních několika generacích. Vzhledem k tomu, jak nedávno k těmto změnám došlo, naše těla neměla dostatek času na to, aby si vyvinula mechanismy, jak tyto potraviny správně strávit. Ze statistického hlediska je generace dlouhá 30 let, za 100 let se tedy statisticky vystřídají pouhé 3 generace lidí. 100 let je tedy z evolučního hlediska opravdu jako nic.

Díky dodržování zásad paleo diety se však budete cítit lépe než kdy předtím, protože budete jíst velké množství potravin bohatých na živiny, jako je zelenina a ovoce, libové maso a mořské plody, a zároveň budete eliminovat zánětlivá jídla, jako jsou obiloviny, mléčné výrobky, rafinované cukry, rafinované oleje a zpracované potraviny. Zdraví svého těla budete mít ve vlastních rukou. Nejsme zastánci ortodoxních diet, radíme proto držet se pravidla 85:15 (nebo podobného poměru paleo ku nepaleo potravinám, který vám bude vyhovovat a který vám pomůže ke kýženým výsledkům). Pokud budou moderní zpracované potraviny, mléčné výrobky a obiloviny tvořit jen 15% z vašeho jídelníčku, i tak budou účinky zbylých 85% tvořených paleo jídlem značně příznivé.

Zatímco jiné módní diety přicházejí a odcházejí a každých pár měsíců se na trhu objevují nové, paleo dieta zůstává. Nejde v ní jen o životní styl, ale o závazek, se kterým se budete každý den cítit motivovaní k tomu, abyste se stali součástí péče o sebe. Zůstává v popředí proto, že je to dieta založená na desetiletích vědeckého výzkumu a její základní principy uznávají lékaři a zdravotníci, kteří pevně věří v nashromážděná data. Paleo je poučnou cestou k realistickému přístupu ke zdraví, nikoli jen „rychlou náplastí“. Je formou prevence nemocí a civilizačních problémů. Jelikož stát vydává na prevenci jen směšně malé částky, je na nás, abychom své zdraví vzali do svých vlastních rukou.

Rozsáhlý a stále rostoucí soubor vědeckých důkazů silně naznačuje, že paleo dieta má široké terapeutické účinky jak fyzicky, tak emocionálně, a to na metabolická onemocnění, autoimunitní poruchy, duševní zdraví a mnoho dalšího. Vzhledem k tomu, že tato strava má protizánětlivou povahu, existuje jen velmi málo chronických a jiných onemocnění, která na ni nereagují příznivě.

Základní principy a výhody paleo diety

Nakrmíte svou DNA.

Budete toužit po jídlech, pro která jsme se vyvinuli.

Získáte ze stravy více živin.

Budete konzumovat potraviny, které jsou nejvíce bohaté na vitamíny, minerály a fytonutrienty, jako je např. zelená listová zelenina, borůvky či losos.

Zapomenete na počítání makroživin a zaměříte se na zdravé potraviny.

U paleo diety se nezaměřujete na poměry makroživin (tj. např. kolik bílkovin oproti sacharidům konzumujete). Jen se zamyslete nad zvyky našich předků. Které potraviny naši předkové jedli? Společnosti lovců a sběračů žijící poblíž rovníku konzumovaly vyšší množství sacharidů (z převážně rostlinné stravy), zatímco ty na severu konzumovaly vyšší poměr bílkovin a tuků (z převážně živočišné stravy). Stejně tak se naše strava předků měnila sezónně, takže poměry makroživin po celý rok kolísaly. Konzumace zdravých přírodních potravin vede ke stravě, která má přirozeně vyšší obsah bílkovin a méně sacharidů než dnešní obvyklá strava.

Zastavíte chutě.

Pokud budete jíst potraviny, které vaše tělo potřebuje, výrazně se sníží signály hladu. Děje se to díky stabilizaci hladiny inzulínu, který už nekolísá. Zlepší se kontrola glykemie, což je obrovská výhoda pro diabetiky. I když jednoduché cukry mají vysoký obsah kalorií, ve skutečnosti zvyšují hladové signály a vytvářejí začarovaný kruh. Při paleo dietě budete konzumovat nižší celkový počet kalorií a zároveň získáte živiny, které vaše tělo potřebuje. Rovněž odstraníte přílišné kolísání v úrovni energie. Výhoda je trojí: udržíte si konzistentní energii; eliminujete každodenní chutě; a především budete jíst potraviny s nízkým obsahem kalorií a vysokým obsahem živin, takže budete snadněji kontrolovat svoji tělesnou hmotnost.

Snížíte poklesy energie.

Budete jíst potraviny s nižší glykemickou zátěží. Glykemická zátěž je měřítkem toho, jak moc jídlo ovlivní hladinu cukru v krvi a hladinu inzulínu. Paleo potraviny mají téměř vždy nízkou glykemickou zátěž.

Budete jíst více přírodních rostlinných potravin.

Dle povahy této stravy budete jíst více potravin v surové formě a méně zpracovaných potravin. To znamená velké množství zeleniny, ovoce, semínek, libového masa, ryb, vajec a menšího množství ořechů. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení není paleo dieta založena na převážné konzumaci masa. To je častý omyl. Ve skutečnosti, i když paleo strava není vegetariánská, je objemově stravou primárně rostlinnou.

Zlepšíte klíčové poměry živin.

Existují určité poměry, které jsou pro vaše zdraví nesmírně důležité, a paleo dieta navrací tyto poměry zpět do rovnováhy, pro kterou byla naše těla navržena. Například poměr sodíku a draslíku, který v západní stravě obvykle činí 10: 1, by pro optimální zdraví měl být kolem 1: 2. Na rozdíl od současné víry není přidaná sůl ani mořská sůl součástí zdravé paleo stravy. Vysoká spotřeba sodíku ve srovnání s draslíkem ve skutečnosti přispívá k vysoké zátěži kyselinami v těle, které má mnoho negativních zdravotních následků. Výzkum například ukázal, že vysoký obsah sodíku ve stravě mnoha lidí přispívá k osteoporóze. Dalším klíčovým poměrem je poměr hořčíku a vápníku, který má také obrovský dopad na vaše zdraví. Paleo dieta vás co se týče těchto důležitých živin přirozeně udržuje v rovnováze.

Budete jíst správné poměry mastných kyselin.

Po celá léta propagovala Dietetická asociace spojených států i odborníci na výživu dietu s nízkým obsahem tuku jako dietu zdravou. Věřilo se, že konzumace tuku - jakéhokoli tuku - vede ke zvýšenému cholesterolu a nakonec k srdečním onemocněním. Nyní ale víme, že tato víra byla založena na špatném výzkumu. Konzumace tuků je pro naše zdraví důležitá. Ještě důležitější jsou pak konkrétní druhy tuků, které jíte. Zejména poměr omega-6 k omega-3 mastným kyselinám. Paleo dieta je založená na rybách, čerstvém libovém masu a zdravém ovoci a zelenině, což jsou potraviny přirozeně poskytující optimální poměr mastných kyselin.

Zlepšíte svou acidobazickou rovnováhu.

Typická západní strava je přirozeně kyselá. Vysoký poměr sodíku k draslíku k této nerovnováze přispívá. Kyselá strava může vést k zánětu a přispívá k osteoporóze. Neexistuje žádný výzkum, který by prokázal, že suplementace vápníku může při osteoporóze pomoci, zatímco zvyšování příjmu draslíku (ze zeleniny a ovoce) může.

Odstraníte antinutriční látky.

Zrna, jako je pšenice a quinoa, obsahují mnoho antinutričních látek, jako jsou saponiny a lektiny. Tyto malé molekuly jsou extrémně účinné ve vyhýbání se vašim obranným mechanismům ve střevě, otevírají těsné spoje ve vašem střevě a napomáhají ke vzniku nemocí, pokud je konzumujete syrové. Vaření zrn eliminuje mnoho, ale ne všechny tyto antinutriční látky, a to vyvolává ještě větší obavy. V průběhu času malé množství anti-živin způsobuje chronický zánět a vede k zánětlivým onemocněním, jako jsou autoimunitní onemocnění a rakovina. Paleo dieta vylučuje potraviny s vysokým obsahem těchto antiživin.

V neposlední řadě si užijte pocit svobody, když procházíte procesem informování a osvícení.

Jídlo a zdraví vás naplní pocitem radosti a pohody, protože žijete v přirozeném stavu, který vás stabilizuje fyzicky i emocionálně. Znovuzískání pocitu hravosti a sebevědomí se stává novým normálem, protože váš nový životní styl vás denně odměňuje. Jedná se o životní styl, který budete moci plně přijmout, jak se osvědčilo, je realistický a neuvěřitelně silný. Buďte trpěliví, pociťujte snahu o vzrušující novou úroveň zdraví a uklidněte se, když víte, že jste v tomto procesu podporováni. Věda je mocně přesvědčivá a výsledky jsou zrovna tak osvobozující. Pamatujte, že všeho s mírou. Můžete si zvolit 100% paleo, my doporučujeme držet se pravidla 85:15, které vám ulehčí a zpříjemní život, aniž vy vás připravilo o benefity spojené s paleo dietou.

 

usercartmagnifiercross