Nevýhody paleo diety

Jaké jsou nevýhody paleo diety? Paleo dieta, jejíž název vznikl zkrácením slova paleolit, což je pradávné období lidských dějin. Od paleolitického věku si tento dietní plán vypůjčuje své myšlenky a principy. Jedná se o způsob stravování založený na konzumaci jídla, které bylo našim předkům z jeskynních let k dispozici, a to na základě představy, že moderní strava je dnes plná trans mastných kyselin, rafinovaných sacharidů a cukru - a to vše je zodpovědné za výskyt rakoviny, Alzheimerovy choroby, neplodnosti a deprese.

Nevýhody Paleo diety

Ačkoliv má paleo dieta mnoho výhod pro lidské zdraví, které podrobněji rozebíráme v dalších článcích na našem portálu, tak je třeba si být vědom i několika nevýhod. Které to jsou?

Jíte jen určité skupiny potravin.

Zelenina, ovoce, maso, semena a ořechy, které během paleo diety jíte, jsou skvělými potravinami pro vaše zdraví. Naproti tomu vylučujete cukry, škroby, mléčné výrobky, luštěniny a obiloviny, o kterých mnozí příznivci paleo stravování říkají, že jsou plné „anti-živin“, které jsou schopny blokovat přísun vitamínů a minerálů do buněk a mohou také způsobovat zažívací potíže. Nevýhodou tedy je, že musíte vyloučit celé skupiny potravin.

Musíte sehnat kvalitní maso.

Problematické to může být i s masem. Dle striktních zásad moderní paleo diety byste měli jíst pouze bio maso z malých farem, nebo to nejkvalitnější a nejpřirozenější maso, které můžete sehnat. Jenže to si ne každý může dovolit, především z finančního hlediska.

Nic pro vegetariány.

Jelikož si paleo dieta zakládá na získávání bílkovin z masa a vajec, rozhodně není nic pro vegetariány, a už vůbec ne pro vegany.

Nemusí vyhovovat sportovcům, kteří vyžadují hodně sacharidů.

Získat dostatek sacharidů z ovoce a zeleniny může být velmi obtížné. Paleo dieta je přirozeně nízkosacharidová. To je skvělé pro lidi se sedavým zaměstnáním a pro rekreační sportovce, protože jim pomůže udržet zdravou tělesnou hmotnost. Ne tak vyhovující ale bude pro vrcholové, a především vytrvalostní sportovce, kteří pro výkon sportu potřebují velké množství sacharidů, aby jejich tělo mělo maximální výdrž.

Tato dieta může být na začátku velmi obtížná.

Paleo dieta může být na začátku obtížná, ale postupem času bude snadnější a snadnější, obzvláště poté, co se seznámíte s dietním plánem. Musíte se naučit, které potraviny jíst můžete a které naopak ne. Tady se hodí připomenout si pravidlo 85:15, tedy že 15% z toho, co jíte, nemusí být paleo, ale to, co máte nejraději a na čem si stoprocentně pochutnáte.

Svět se změnil, takže není snadné dodržovat paleo dietu na 100%

Mějte na paměti, že jsme se od doby kamenné vyvinuli jak my sami, tak také svět kolem nás. Jídlo nemusíme hledat, kdykoli ho můžeme získat v hojnosti. S rozvojem technologií a změnami v zemědělství není vždy snadné dodržovat paleo dietu stoprocentně, takže pokud některé možnosti nejsou snadno dostupné, nebuďte na sebe příliš přísní. Udělejte to nejlepší, co v dané situaci můžete.

Mezi nevýhody paleo diety patří i malá kontrola nad porcemi

Paleo dieta vám na rozdíl od většiny jiných diet neříká, kolik čeho máte sníst. Jde při ní o stravování se těmi pro ni vhodnými potravinami. Dávejte si proto pozor, abyste na posezení nesnědli příliš mnoho ořechů nebo příliš mnoho domácích paleo muffinů. Všeho s mírou, i palea.

Hrozí nedostatek vápníku.

Většina z nás získává nejvíce vápníku z mléčných výrobků. Protože ty jsou však u paleo diety zakázané, musíte si dávat dobrý pozor, abyste tento důležitý minerál získali z jiných zdrojů. Skvělá je listová zelenina a zvažte také použití doplňku stravy.

usercartmagnifiercross