Paleo a crossfit

Hodně sportovců, kteří cvičí crossfit, drží paleo dietu. Paleo dieta je soubor výživových doporučení, která vycházejí z historie paleolitické doby. V této dietě se oprostíte od rafinovaných cukrů, mléčných výrobků, luštěnin a zpracovaných polotovarů. Spolu s cvičením crossfitu docílíte znatelných výsledků. Je to ideální kombinace, která očistí vaše tělo a dodá vám neskutečné množství energie a síly.

Paleo dieta pro crossfit se od té klasické liší jen nepatrně a je vytvořena tak, aby byla obzvláště prospěšná pro crossfit sportovce.

V tomto odstavci vypíchněme zejména zmínku o oproštění se od rafinovaných cukrů, chemicky ošetřených nebo regulovaných potravin a mléčných výrobků. Mléčné výrobky jsou sice chutné a obsahují hodně vápníku a bílkovin, ale je třeba si uvědomit, že jsme na planetě Zemi jediní savci, kteří konzumují mléko i po ukončení období kojení. To samo o sobě o něčem vypovídá.

Jak může vypadat crossfit jídelníček?

Crossfit má vytvořený nejen cvičební program, ale i tzv. stravovací guideliny neboli návody. Podle oficiálních internetových stránek crossfit.com by měly být v jídelníčku rozděleny makroživiny dle procent energetického příjmu následovně:

  • proteiny 30%
  • tuky 30%
  • sacharidy 40%

Základem crossfit stravy je zelenina, libové maso, oříšky a semínka. Podle webových stránek crossfit.com, diety s vysokým obsahem sacharidů vedou ke zvýšení hladiny cukru v těle, která vede nejen k obezitě, ale k různým chronickým onemocněním.

Doporučená crossfit strava se velmi podobá paleo stravě. Internetové stránky dokonce uvádějí, že paleo model je zcela v souladu s tím crossfitovým.

Existují však drobné úpravy pro crossfit sportovce. Kniha „Paleo dieta pro sportovce“ uvádí, že při striktní paleo dietě by mohla být regenerace svalů a těla u sportovců obtížná a mohla by trvat déle, proto před a po tréninku je možné určité změny v jídelníčku provést.

Každý dietní program je třeba si odzkoušet a podle sebe a svých potřeb trošku upravit a přizpůsobit. Důležité je začít a chtít. A také se přestat vymlouvat na nedostatek času. To jsou jen řeči těch, kteří doopravdy začít nechtějí. Ani s dietou, ani se sportem. Nechtějí prostě nic změnit. Základem je chtít něco udělat sami pro sebe.

Další paleo tipy pro crossfit

Dvě hodiny před delším cvičením se doporučují potraviny se středním glykemickým indexem, které pomůžou s nastartováním vašeho těla.

Během typů cvičení, která trvají déle než jednu hodinu jsou doporučovány nápoje s vysokým glykemickým indexem.

A po tréninku je bezprostředně důležitý nápoj obsahující nejen sacharidy, ale i bílkoviny, a to v poměru 4 - 5:1. Příkladem by mohla být ovocná šťáva smíchaná s práškovým proteinem.

Během několika hodin po tréninku jsou doporučeny potraviny, které za normálních okolností povoleny nejsou, ale nám jde o rychlou a dostatečnou regeneraci, proto si po náročném cvičení můžete dopřát i těstoviny či rýži. Nejlepší potravou s vysokým obsahem sacharidů a vhodných po cvičení jsou brambory, sladké brambory a rozinky, ale při paleo dietě je povětšinou nahrazujte zeleninou a oříšky.

usercartmagnifiercross