Jak a proč jíst paleo?

Podstatou tohoto stravování, pro které se nadchla celá řada příznivců, je okopírovat jídelníček, jež naši předkové měli v období paleolitu. To znamená v éře, která podle některých zdrojů začala před čtyřmi miliony let (jiné prameny uvádějí cca 2 500 000 let) a trvala další tři miliony let. Tehdy člověk dosud neznal zemědělství. Proto se živil především sběrem a lovem.

Hledáte důvody, proč jíst paleo? Paleo je výborné skoro pro každého, mimo jiné je i ideálním typem stravování pro většinu alergiků – nejčastěji mají lidé intoleranci k mléku či lepku, které paleo dieta vylučuje. Naprostá většina paleo vyznavačů si kromě vitality, dostatku energie a posílené imunity chválí také „bezbolestné“ hubnutí. Řada odborníků se přesto k paleo dietě stravě staví dost odměřeně. Proč? A nedělají si hlavu zbytečně?

Co je pro paleo dietu tabu?

Paleolitu odpovídající skladba potravin musí eliminovat všechny zemědělské produkty. To znamená obiloviny a výrobky z nich, kam spadá také pečivo. To totiž podle paleo teorií vede k nadměrné tvorbě inzulínu, ukládání tuku v těle a srdečním onemocněním.

Z vlastní zkušenosti víme a mám odzkoušené, že pečivo jako takové vlastně k životu vůbec nepotřebujeme. Jestli je chutné? Je, a jak. Představa míchaných vajíček bez křupavého rohlíku? Těžko představitelné. Ale dá se to odnaučit a ani to není příliš bolestný přerod. Prostě si pečivo a mouku jako takovou zakažte a za nějaký čas už po nich ani toužit nebudete.

Především bílé pečivo je vlastně jen mouka s vodou. Kvalitní nutriční hodnoty v pečivu nehledejte. Jako příklad uvedeme, že 100g bagety obsahuje 56g cukrů a jen 8g bílkovin a obdobné je to i u dalších druhů pečiva. Téměř žádné tuky, což by se mohlo zdát jako OK, ale opak je pravdou. Pokud tělo využívá tuku jako zdroje energie, je to v pořádku. Pokud ale jako palivo používán cukr, který má vysoký glykemický index, způsobí to jen to, že sice během okamžiku budete mít pocit „nakopnutí“, ale ten vydrží maximálně 30 minut a pak opět dostanete hlad a musíte znovu doplnit energii.

To je jeden aspekt. Druhý je, že množství energie z cukrů, ale i sacharidů obecně, se v případě, že je nespálíte, ukládá jako zásoba v podobě tuků. Tedy začínáte tloustnout. Trošku jinak se k tomu můžete postavit, pokud jste velmi aktivní sportovec a kardio je vaším každodenním programem. Tady rychlá energie může pomoci. Bavíme se tady ale obecně, o běžném životě a normálních aktivitách. K těm zkrátka pečivo nepotřebujete. Zkuste striktně vyřadit pouze pečivo a vše, co obsahuje mouku, na 3 týdny. Garantujeme vám minimálně 3 kila dole, aniž byste museli zvýšit tělesnou aktivitu.

Tabu jsou ovšem rovněž luštěniny a zříci se v rámci palea budete muset i mléka nebo sýrů. Paleo se rovněž vyhýbá průmyslově zpracovaným potravinám, na něž coby na novodobou záležitost posledních několika desítek let není organismus dostatečně adaptován a způsobuje mu to celou řadu civilizačních chorob. A samozřejmě též veškerým dalším přísadám typu konzervanty.

Její zastánci rozhodně nevnímají paleo dietu pouze jako módní dietu vedoucí k eliminaci přebytečných kilogramů, ale spíše jako jakýsi návrat ke kořenům a konzumaci těch potravin, které jsou našemu tělu přirozené. Byť paleo sekundárně může znamenat redukci váhy, protože s ním každopádně vynecháte přemíru cukrů a dalších linii ne příliš „přátelských“ pochutin.

V pojetí těch méně ortodoxních vyznavačů je pak paleo spíše zájem o to, co jím a o úsilí jíst zdravě a bez náhražek. Což ostatně plně odpovídá vzrůstajícímu trendu snahy se stravovat promyšleně, který mnohé přivádí k dalším alternativním proudům, jako jsou raw nebo low carb. A v neposlední řadě i k vegetariánství či vitarianství, z nichž někteří, kteří je praktikují, ovšem paleo striktně kvůli konzumaci masa, a to ještě nejlépe nijak tepelně upraveného, naopak odmítají.

I tady si dovolíme zareagovat na obecně proklamované informace. To podstatné - a možná že úplně nejpodstatnější ze všeho - (a je jedno, jestli jste se rozhodli pro paleo, low carb, whole 30 nebo keto) je přemýšlet o tom, co jím a co pro své tělo dělám.

Bohužel dnes vše, co máme, bereme jako samozřejmost. Máme nové telefony, nová auta, nové oblečení, novou práci, nové koníčky, nové zážitky a spoustu dalšího. Všimli jste si, že vše lze pořídit nové a my to bereme jako naprosto samozřejmou věc, která je ohraničena jen našimi finančními a intelektuálními možnostmi? To jediné, co nás finančně nelimituje a co jsme dostali „zadara“ a k čemu se chováme stejně jako k těm věcem, které si koupit můžeme, je naše tělo. Ale pozor. To máme jen jedno. Nelze si koupit nové. Můžeme se o něj jen dobře starat a snažit se, aby nám vydrželo co nejdéle v co nejlepším stavu.

Ono totiž auto nakonec potřebovat nebudete. Televizi asi taky ne a deset párů bot už vůbec ne. Ale tělo budeme potřebovat až do úplného konce a proto bychom se o něj měli také starat jako o to poslední, co máme. A to bohužel velmi často neděláme. Snažíme se napravovat chyby namísto toho, abychom jim předcházeli. A s tím strava a životní styl souvisí víc než cokoliv jiného.

Nehlásáme asketický způsob života. Jsme sami "jen" lidé a milujeme život se vším, co k němu patří. A díky tomu, že nám chutná na světě asi úplně všechno, je to někdy těžké. Ale vždy se snažíme si představit, jaké to bude, až to tělo vstřebá. Neodpírejme si příliš ale ani nic nepřehánějme. Tak by se mělo přistupovat ke všemu, ale především k vlastnímu tělu.

V čem mohou tkvět problémy?

Řada nutričních terapeutů k paleo režimu zaujímá poměrně rezervovaný postoj. Důvod tkví především v jednostrannosti, kdy zcela vylučujeme celé skupiny potravin, například mléko, což znamená nižší příjem vápníku, ale také kysané mléčné výrobky, čímž se zase ochuzujeme o potřebná probiotika. Naopak přijímáme velké množství živočišných bílkovin.

Zcela zatratit nemůžeme ani sacharidy, tělo i mozek z nich totiž čerpají energii pro svou správnou funkci. Pokud bychom mimo to chtěli být v napodobování stravovacích zvyklostí našich prapředků důslední, neměli bychom ani solit.

Ti nejnekompromisnější odpůrci paleo diety dodávají, že pravěcí lidé se dožívali velmi nízkého věku. Umíralo se hojně již před třicítkou. A nadšení nejsou ani z konzumace syrového masa (v té nejvíc vyhraněné verzi palea), jež s sebou přináší riziko přenosu parazitů.

A poslední důvod: Proklamované hubnutí je z velké části pouze ztráta zadržované vody.

Naše poznámky k předchozím větám, jejichž obsah pochází z veřejně dostupných zdrojů:

"Napodobování, musíte, nesmíte, toho je moc a toho je zase málo..." Nutriční specialisté se opírají o obecné poučky a pravidla stanovená dle průměrných dat, za nimiž si ortodoxně stojí. Problém je v tom, že zdaleka ne každý je "průměrným člověkem". Mnoho lidí má naopak velmi individuální potřeby. Mnoha lidem nedělá dobře jíst předepsané množství mléčných výrobků denně, spousta lidí má zase vedlejší účinky z konzumace lepku, apod. Za prvé tedy není dobré žádné ortodoxní vyznávání čehokoliv a za druhé, a to především, je třeba zohlednit individuální potřeby jednotlivce.

Každý z nás by měl v první řadě poslouchat své vlastní tělo. Zkoušet, vyhodnocovat, dělat úpravy svého jídelníčku. Pokud si osvojíme základní principy zdravého životního stylu, který obecně zahrnuje dobrou životosprávu, odpočinek a to fyzický i duševní, vzdělání i sport, můžeme si z vlastních zkušeností poskládat to, co našemu vlastnímu „já“ nejlépe vyhovuje.

A paleo? Je jednou z alternativ, která se vyhýbá všemu chemickému, chemicky upravenému nebo ošetřenému a naopak upřednostňuje kvalitní tuky, bílkoviny i sacharidy. To tělu dává sílu a schopnost rychlé regenerace i při větším zápřahu. A že u toho ještě ztratíte nějaké to kilo? No tak to už je potom jako velmi příjemný bonus!

Proč jíst paleo? Je to jedna z nejlepších forem zdravého životního stylu!

Co tedy jíst a co si z paleo stravování přece jen odnést?

Jakékoli vyhraněné způsoby stravování nelze plošně doporučit všem. Důležitá je totiž rozmanitost stravy a vhodné je si také  individuálně vyzkoušet přesně ten jídelníček, který „sedí“.

Takže - proč jíst paleo? Paleo dietu v umírněné podobě naopak odborníci na výživu vřele doporučují, protože omezení jednoduchých sacharidů a větší podíl zeleniny a ovoce v běžné stravě vítají - stejně tak jako důraz kladený na kvalitní, lokální suroviny.

Vhodná je i snížená konzumace alkoholu, a naopak zařazení vyššího množství ořechů a semínek.

Paleo dieta, při níž je důraz kladen na konzumaci zeleniny, ovoce, masa, ryb, ořechů a semínek může být lidskému tělu neobyčejně prospěšná. Předchází kolísání inzulinu během dne a oddaluje tak riziko cukrovky, je protizánětlivá a kardioprotektivní, chrání tedy před různými druhy čím dál častějších civilizačních chorob. Sportovci jistě ocení zdravější tělo a lepší výkon, lidé pracující v kanceláři si zase nebudou moci vynachválit jasnější myšlení a více energie. V neposlední řadě je nespornou výhodou paleo diety její pozitivní vliv na tělesnou kompozici.

usercartmagnifiercross