Co je to paleo dieta?

Co je to vlastně paleo dieta? Proč by vás měla zajímat? Základním argumentem pro následování tohoto způsobu stravování je teorie, že se naše geny po většinu lidské historie formovaly podle toho, čím jsme se živili. Zohledňuje se tedy to, jak my lidé reagujeme na potraviny, které jíme, jak tyto potraviny předcházejí nemocem a jaký vliv mají na vitalitu našeho těla.

Bohužel, v současné době se řeší a léčí následky namísto toho, abychom nemocem předcházeli. Farmaceutický průmysl totiž na této léčbě následků vydělává v obrovském měřítku, zatímco z prevence by tolik peněz nezískal. Na prevenci se ve většině států světa vynakládá jen cca 1 – 1,5% financí alokovaných do zdravotnictví. Přitom nejlepší je onemocněním předcházet, a to kvalitní zdravou stravou, pohybem, odpočinkem a celkovou péčí o sebe. Takže zůstává na nás, abychom vzali své zdraví do vlastních rukou.

I když během staletí došlo k masivním změnám v zásobování potravinami - počínaje zemědělskou revolucí před 10 000 lety, potom nástupem chovu mléčného dobytka před 5 000 lety a nověji průmyslovou revolucí - naše genetická výbava nebyla schopná držet krok a měnit se v důsledku nově představovaných potravin.

Ano, lidský organismus se přizpůsobuje změnám. Například genetická mutace, která umožnila některým z nás trávit laktózu v mléce až do dospělosti ale z evolučního hlediska proběhla teprve velmi nedávno. Když se na to podíváme z hlediska lidských generací, adaptujeme se ve skutečnosti jen velmi pomalu. To může mít za následek nesoulad mezi naší fyziologií a naším prostředím. To je případ typické moderní stravy, kterou dnes známe a konzumujeme. Více než 70% potravin, které jíme, bylo představeno před příliš krátkou dobou na to, aby se naše genetická výbava stačila adaptovat.

Existuje mnoho nutričních výhod, které poskytuje strava našich předků, složená převážně z ryb, masa, vnitřností, čerstvého ovoce, čerstvé zeleniny, korýšů, drůbeže z volného výběhu, vajec z volného chovu, ořechů a zdravých olejů.

Paleo dieta se vyhýbá průmyslově zpracovaným potravinám obsahujícím rafinované cukry, rafinované obiloviny, rafinované rostlinné oleje, transmastné kyseliny, sůl a přidané chemikálie. Místo toho se jako zdroj sacharidů dle chuti konzumuje čerstvé ovoce a čerstvá zelenina a další dobré zdroje zdravějších sacharidů. Výsledkem toho je paleo dieta způsobem stravování s nízkou glykemickou zátěží, podporuje normalizaci hladiny glukózy v krvi, udržuje zdravou hladinu inzulínu v krvi a pomáhá předcházet metabolickému syndromu. Protože ale doporučujeme držet se pravidla 85/15, nemusíte se bát, že o všechna svá oblíbená jídla přijdete a budete se muset stravovat jako lovec-sběrač. Věříme ve vyváženost a doporučujeme, abyste paleo dietu nebrali 100% striktně. I když se podle ní budete stravovat byť jen ze 70%, uděláte svému tělu službu a bude to obrovský krok vpřed pro vaše zdraví.

Důvodem, díky němuž vám paleo dieta zajistí dlouhodobé zdraví je to, že budete svému tělu dávat potraviny, které odpovídají našim geneticky podmíněným nutričním požadavkům.

 

usercartmagnifiercross