Paleo oběd

“Začnu si balit obědy." To říká s dobrými úmysly spousta lidí, ale kolik lidí to vydrží déle než týden nebo dva? Většinou přijdou výmluvy. Trvá to příliš dlouho, přináší to příliš mnoho špinavého nádobí, obědové krabičky jsou nudné a bez chuti... A nebo jednou nastane nouzová situace, člověk si dá rychlé občerstvení a odtud už jde všechno z kopce. Ano, bavíme se tu o tématu obědů, které v rámci paleo stravování nemusí být nic snadného. Co tedy jíst k obědu v rámci paleo diety?

Jste zvyklí dopřát si k obědu řízek s kaší nebo obložený sandwich? To v rámci paleo stravování bohužel není povolené. Paleo strava je založená na stravě našich paleolitických předků, takže v ní nenajdete žádné obilniny, ze kterých je strouhanka a chléb, ani brambory či průmyslově zpracovaný salám.
Co tedy má člověk dodržující paleo stravování dělat během přestávky na oběd? Poradíme v tomto článku.

Všichni víme, že obědy mohou být při paleo stravě obtížné. Obzvláště ve dnech pracovního vytížení. Vzhledem k tomu, že rychlé sendviče nepřicházejí v úvahu, je snadné si začít myslet, že možnosti jsou velmi omezené, ale nemusí to tak být. S využitím plánování a krabiček bude balení zábavných, chutných a rozmanitých obědů do práce (ale i na doma) hračka. Připravit si můžete jídla určená k ohřátí i jídla, která můžete konzumovat za studena.

Co bude základem vašich obědů? Všechny druhy salátů, vařená a pečená masa, paleo dipy, pečená i syrová zelenina a ovoce.

Dobrým tipem na paleo oběd je využít zbytky. Tedy zbytky z předchozího dne. Důrazně doporučujeme navařit k večeři dvojnásobné množství jídla, protože zbylou porci si můžete přichystat k obědu na druhý den.

Dalším dobrým tipem je mít v ledničce vždy nějaký hotový zdroj bílkovin. Tedy uvařené maso nebo alespoň vajíčka natvrdo. To vám přípravu obědů značně usnadní.

K přípravě je dobré používat kvalitní nádobí z nerezové oceli, které do jídla nebude pouštět žádné chemické sloučeniny. Nerezové nádobí je skvělé jak pro děti, tak i pro dospělé a dosáhnete s ním takových výsledků, že vaši spolupracovníci budou na váš zdravý životní styl žárlit.

Jakmile si krabičku s jídlem připravíte, uchovávejte ji v chladu až do chvíle konzumace.

Jak si připravit maso a využít jej na chutný paleo oběd

Kuřecí prsa

Kuřecí prsa okořeněná vaším oblíbeným kořením pečte na 180 stupňů C po dobu 12 minut, pak otočte a pečte dalších 10-13 minut. Použijte raději teploměr na maso, abyste se ujistili, že vnitřní teplota dosáhla alespoň 74 stupňů C.
Takto upečte několik kuřecích prsou v troubě a poté je uložte do chladničky, kde vydrží až 4 dny. Pečené kuřecí pak můžete rychle nakrájet a servírovat na salátu přelitém zálivkou z olivového oleje a balzamikového octa.

Mleté maso

Mleté maso je skvělé připravit na mexický způsob. Přimíchejte exotické koření a osmahněte ho na pánvi. Poté ho můžete servírovat s trochou salsy a guacamole a doplnit čerstvým salátem. Vznikne tak oběd, který chutná i zasytí.

Vepřová šunka

Když není zbytí, postačí k přípravě oběda i kupovaná šunka, kterou můžete kreativně využít.
Nakrájejte například okurku na tlusté hranolky, které pak jeden po druhém obalíte plátkem šunky. Doplňte hrstí ořechů a kouskem ovoce a rychlý oběd je sbalen na cesty!

Ryby

Skvělý je například losos, kterého můžete ugrilovat a dát do krabičky. Skvělý je s plátky citronu a čerstvým koprem. Nebo si můžete dát uzené či konzervované ryby.

Naše tipy na paleo oběd:

  • Pokud obvykle používáte více krabiček na oběd, zkuste si místo nich pořídit jednu, zato s více přihrádkami.
  • Olej a ocet na salátové dresinky si nechávejte v práci.
  • Ať už k dispozici máte či nemáte ledničku, můžete si přinést i další koření a ochucovadla.
  • Nemusíte vařit každý den nový oběd - navařte si jídlo na tři dny dopředu. Ušetříte tak nádobí i čas.
  • Pokuste se nosit si svačiny, které nevytvářejí příliš mnoho umělého odpadu. Může to být třeba jablko, nebo potraviny ve skleněných nebo jinak recyklovatelných nádobách.
  • Nebojte se využít hojně tuk a koření. Vaše jídlo nemusí být fádní a bez chuti!
  • Tuk totiž dodává jídlům chuť. Různé omáčky vám zase mohou pomoci různě okořenit jídla ze stejných počátečních surovin, takže nebudete pět dní po sobě jíst to samé.
  • Jako zdroj tuků použijte olivový olej na saláty, ghee na zeleninu, majonézu na studené kuře... Používat tuky je dvojnásob důležité, pokud si jídlo ohříváte v mikrovlnce. Mikrovlny nedělají nic pro texturu nebo chuť vašeho jídla a mají nějakou tajnou černou magii, která jim umožňuje udělat jedno jídlo suché a tuhé, zatímco jiné jídlo vlhké a kašovité. Nedělejte to tedy horší, než musí být.
  • Najděte si každý týden jeden recept a připravte si jeho varianty. Například kuřecí prsa na salát uvařte hromadně, ale připravte si jeden salát s brusinkami, mandlemi a rukolou a druhý s rozinkami, vlašskými ořechy a špenátem.
usercartmagnifiercross